Workshop om Allmän kurs på Kompetensgallerian

Vem kan studera på folkhögskola? Vad är allmän kurs? Hur lång är studietiden, när ansöker jag och hur? Har du frågor om Allmän kurs på folkhögskola? Under en eftermiddags workshop besvarar vi alla dina frågor och du får möjlighet att träffa lärare, deltagare och studievägledare från Eskilstuna folkhögskola.

Allmän kurs är till för dig som vill komplettera din utbildning från grundskolan eller gymnasiet. På Eskilstuna folkhögskola finns även Allmän kurs med inriktning mot musik eller skapande, med extra träning i svenska språket eller i mindre grupp för dig som är i behov av särskilt stöd. Från och med hösten 2019 kommer vi även att kunna erbjuda Allmän kurs på distans.

Onsdagen 7 november finns vi på plats i Kompetensgallerian, Alva Myrdals gata 4B. Är du intresserad? Anmäl ditt intresse till E-post: eskilstunafhsk@dll.se eller Tfn: 016-10 52 80

Välkommen!