Bär, frukt och grönsaksförädning

Kursen går att söka från och med 17 december kl. 8.00

Sommarkurs v. 26, 27 juni – 1 juli 2022, måndag – fredag kl. 9 – 15

Kursinformation

I denna kurs kommer du få prova på olika metoder att förädla och konservera bär, frukt och grönsakerker. Vi tillverkar olika drycker av pressade bär, fermenterat te och torkade örter. Vi kokar sylt och marmelad, fermenterar grönsaker och provar olika typer av inläggningar och torkar olika bär och grönsaker. 

Varje delmoment innehåller en del teori och genomgång av kritiska moment i förädlingsprocessen, sedan möjlighet att tillverka egna produkter i mindre grupper. Varje dag avslutas med gemensam provsmakning och reflektion.

Kursens mål

  • Deltagaren får grundkunskaper i att förädla och konservera bär, frukt och grönt på ett säkert sätt. 
  • Att deltagaren inspireras till att krydda och smaksätta sina produkter efter sin egen smak.
  • Ge deltagaren inspiration kring hur produkterna sedan kan användas i vardagsmaten.

Övrigt

Medtag eget förkläde och huvudbonad

Kostnad

850 kr

Förkunskaper

Inga förkunskaper

Kursplats

Eskilstuna matkultur på Närjeholmvägen samt skolköket i Eskilstuna folkhögskola. Delar av kursen sker utomhus om vädret tillåter 

Lärare för Kursen

Karin Liljegren

Ansökan

Ansökan öppnar 17 december 2021. Först till kvarn, ansök senast 30 april

Obs! Vid för få sökande kommer kursen att ställas in.

Om du får förhinder och inte kan delta ska du meddela detta så snart som möjligt till skolans expedition; tfn: 016 – 10 52 80, e-post: etfhsk@regionsormland.se. Anmälan till kursen är bindande från att kursavgiften är betalad, återbetalning av kursavgiften sker endast mot uppvisat kursintyg.