Boxas och berätta

Kursen går att söka från och med 17 december kl. 8.00

Sommarkurs v. 26, 27 juni – 1 juli 2022, måndag – fredag kl. 9 – 15

Kursinformation

Det här är en kurs för dig som längtar efter att ta plats; i din kropp och i ditt skrivande.

Under fem dagar får du prova på kreativt skrivande och boxning under lustfyllda och prestigelösa förhållanden. Tillsammans skapar vi ett tryggt rum där vi utforskar ditt egna uttryck genom ord och rörelseglädje.

Kursledare är Katarina Diehl, utbildad skrivpedagog med mångårig erfarenhet av att jobba med och vägleda människor, och Lina Karlsson, kommunikatör, skribent och före detta tävlingsboxare med ett SM-guld i bagaget. Gemensamt har de passionen för kreativt skrivande; en passion de vill dela med sig av.

Under veckan kommer du, genom enkla och roliga skrivövningar, få närma dig både poesi och prosa.  Du kommer också att få läsa – såväl publicerade författare som dina kurskamraters texter – och träna dig på att prata om text utan att värdera den. 

Vi börjar eller avslutar dagen med en timmes boxning. På passen, som är anpassade för nybörjare, får du testa grundläggande och enkla teknikövningar. Du får också hålla och slå på mitsar. Tillsammans får vi upp flås, rensar huvudet – och har kul.

Kursens mål

  • Genom skrivövningar ha fått grundläggande kunskaper i att skriva poesi och prosa
  • Genom diskussioner och läsande av egen och andras text ha fått grundläggande kunskaper i textrespons
  • Genom dagliga boxningspass för nybörjare ha fått grundläggande kunskap i enklare boxningstekniker

Övrigt

  • Ta med träningskläder och träningsskor för boxningspassen. Det finns dusch och möjlighet till ombyte på plats. Boxningshandskar och lindor ingår i kursavgiften.
  • Ta med dator och/eller papper och penna för skrivpassen.

Kostnad

1050 kr

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs, varken för skrivpassen eller boxningsträningen. Vi anpassar kursmomenten efter nivå. 

Kursplats

Eskilstuna folkhögskola, Portgatan 1, Ställverket

Lärare för kursen

Lina Karlsson och Katarina Diehl

Ansökan

Ansökan öppnar 17 december 2021. Först till kvarn, ansök senast 30 april

Obs! Vid för få sökande kommer kursen att ställas in.

Om du får förhinder och inte kan delta ska du meddela detta så snart som möjligt till skolans expedition; tfn: 016 – 10 52 80, e-post: etfhsk@regionsormland.se. Anmälan till kursen är bindande från att kursavgiften är betalad, återbetalning av kursavgiften sker endast mot uppvisat sjukintyg.