Reunite the future

Häng med på tåget mot omställning

Idag är frågan om vettig, möjlig och genomförbar omställning väldigt aktuell. Det blir mycket teori, men hur gör man i praktiken? Vart börjar man? Hur har andra gjort? Hur ser det ut i Europa?

Det var några av frågorna som fanns hos oss, Agata Puciato och Moa Berglund, studerande på kursen Recycle Design – Återbruk på Eskilstuna Folkhögskola. Så vi bestämde oss för att ge oss ut i Europa och skaffa oss kunskap genom att besöka olika projekt som praktiskt arbetar med omställning på ett eller annat sätt.

Under en månad kommer vi åka tåg genom Europa och stanna till längs vägen för att ta del av goda exempel, inspireras och bringa hem nya lärdomar. Det kan vara alltifrån nya innovationer för cirkulära materialflöden till odling i samverkan med klimatet och miljön.

Vi kommer ta del av andras erfarenheter, dokumentera i text och bild och sprida det vi ser, hör och upplever. Vi vill lyfta människors historier och erfarenheter i intervjuer och reportage, via inlägg på blogg och instagram.

Instagram: reunitethefuture
Mail: Moalinnea96@gmail.com
Ampuciato@gmail.com