Väva band – nybörjare

Tredagarskurs i att väva band

Introduktion till bandvävning med fokus på vävning med bandgrind, brickor och bandstol. Inga förkunskaper krävs, kursen hålls på nybörjarnivå. Målet är att deltagarna ska ha provat på och vävt minst ett band i alla tre tekniker.

Upplägg

Kortkurs, 3 dagar 25-27 oktober.

fredag kl. 13-17

lördag kl. 10-15

söndag kl. 10-15

Vi börjar med lite materialkännedom och att prova/skissa olika randningar. Tanken är att alla väver minst 2 olika band på de olika sätten. Olika garner, olika mönster, olika inslag eller variationer på andra sätt. 

Gemensamma genomgångar:

Dag 1 Bandgrind

Vi varpar för att väva i bandgrind, trär bandgrinden, sätter fast varpen i livremmen och sätter igång.

Dag 2 Brickvävning

Tillverkning av brickor i papp, varpning, trädning och vävning med brickorna.

Dag 3 Bandvävstol

Bandvävstolarna görs iordning (varpning, och trädning) och vi turas om att väva.

Ansvarig lärare

Eva Svensson: eva.svensson@regionsormland.se

Lokal och kursmaterial

Folkhögskolans lokal, 1 trappa upp på ReTuna, Folkestaleden 7 i Eskilstuna. På ReTuna finns ett café där du kan inhandla både fika och lättare lunch. Det finns också tillgång till kylskåp och micro för medhavd lunchlåda.

Garner, övrigt material och redskap finns.

Ta med en livrem att knyta fast varpen i.

Den som har egen bandgrind eller bandvävstol får gärna ta med. 

Kostnad

300 kr, betalas in i samband med bekräftelse på att du antagits till kursen.

Sista ansökningsdag

18 oktober

Först till kvarn, ansök senast 18 oktober.

Obs! Vid för få sökande kommer kursen att ställas in.

Om du får förhinder och inte kan delta ska du meddela detta så snart som möjligt till skolans expedition, tfn: 016-105280 eller via e-post till etfhsk@regionsormland.se Anmälan till kursen är bindande efter att kursavgiften är betalad, återbetalning av kursavgiften sker endast mot uppvisat läkarintyg.

(Vi reserverar oss för eventuella justeringar i kursinnehåll och kursutbud)